Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-14 18:26:33
Autor zdjęcia/źródło: Catherina Schurmann, Unsplash
Trwa społeczna izolacja związana z pandemią COVID-19. Dzieci uczą się zdalnie, a dorośli pracują z domu. Niektóre firmy powoli decydują się na powrót pracowników do biur, jednak wielu z nas zaakceptowało ten sposób pracy i prawdopodobnie już tak zostanie. Również uczniowie i studenci odbywają zajęcia w trybie online. Nowa rzeczywistość wymaga od nas kreatywności, doskonałej organizacji czasu oraz elastyczności. Nie oznacza to jednak zamknięcia się w domu bez kontaktu ze współpracownikami czy kolegami ze szkoły. Praca online i zdalna nauka wymagają od nas częstych wideokonferencji. Dobrze więc jest nie tylko dobrze wyglądać, ale i zadbać o tło, na którym się pokazujemy.
Stare powiedzenie mówi: jak cię widzą, tak cię piszą. I coś w tym jest. Jak się zatem przygotować do wideokonferencji w czasie zdalnej pracy i nauki, by wypaść dobrze i profesjonalnie (tym razem nie poruszamy przygotowania merytorycznego do rozmowy, bo to zupełnie inny temat). Sprawa, wbrew pozorom nie jest łatwa dla rodziców pracujących z domu, w czasem trudnym do ogarnięciu towarzystwie dzieci i rozgardiaszu, który jest z ta sytuacją nierozłączny. Krótko mówiąc, zadbaj o wszystko to, co będzie widoczne dla interlokutorów oraz, to jak im to pokażesz, czyli:
Tło - czy jest ważne? Tak, bardziej niż przypuszczaliśmy. Tło powinno być uporządkowane. To pierwsza zasada. I w miarę spójne z naszą profesją. Zawsze sprawdzają się półki z książkami. Jeśli nie masz takiej możliwości usytuuj się na tle obrazu, gładkiej szafy lub ściany z galerią plakatów (ale nie zbyt prywatnych zdjęć). Jeśli masz ładny ogród, również może znaleźć się w tle. W tle, za nami nie może natomiast “straszyć” nieposłane łóżko - co zdarza się młodzieży, bałagan na półkach, niedomknięta szafa ukazująca ubrania czy zlew pełny brudnych naczyń lub gotujący się obiad.
Kamera w komputerze, telefonie czy innym urządzeniu powinna być umieszczona na poziomie oczu. Jeśli jest poniżej - laptop leży na kolanach - wówczas patrzymy na rozmówcę z góry - a tego nikt nie lubi. Jeszcze gorzej, gdy patrzymy z góry... na szefa. Poza tym tak usytuowany laptop przy każdej naszym nawet najmniejszym ruchu, również się porusza, a to przeszkadza interlokutorowi skoncentrować się na tym o czym mówimy. I wreszcie po trzecie, kamera umieszczona poniżej wzroku zwyczajnie uwidacznia nas w niekorzystnej pozie, z wszystkimi mankamentami w okolicy szyi. Umieszczanie powyżej linii wzroku zarezerwowane jest dla zdjęć umieszczanych w mediach społecznościowych i nie wygląda poważnie.
Oświetlenie - warto zadbać o jednorodne oświetlenie twarzy. Wyglądamy wtedy korzystnie i profesjonalnie. Najlepsze jest światło rozproszone. W domowych warunkach świetnie sprawdzi się podświetlane lusterko do makijażu.
Makijaż i fryzura – w czasie wideokonferencji warto wyglądać tak, jak w biurze. Ani lepiej, ani gorzej. Jeśli robiłaś makijaż do pracy, zrób i teraz, podobnie z fryzurą. Dużo kobiet, nawet trybie pracy zdalnej codziennie robi lekki makijaż dla swojego lepszego samopoczucia.
Ubranie – nie ma wątpliwości - lepiej nie “występować” w dresie i wyciągniętej koszulce. Najlepszy będzie rodzaj ubrania typu smart casual. Nikt nie oczekuje od nas, że w domu będziemy w garniturze lub w garsonce. Odpowiednia będzie koszula, rozpinany jednolity sweterek założony na top, sukienka. Zazwyczaj podczas wideokonferencji widać nas tylko od pasa wzwyż, więc obuwiem nie musimy zawracać sobie głowy, chyba, że buty dodają pewności siebie...
Podsumowując: podczas wideokonferencji zarówno my, jak i uczniowie, starajmy się wyglądać dobrze i profesjonalnie. Będzie to świadczyło o szacunku dla naszych rozmówców oraz poważnym traktowaniu pracy, nawet jeśli odbywa się z domu. Zadbajmy także o nasze otoczenie i ciszę w trakcie rozmowy, a jeśli czasem dziecko pojawi się w kadrze? Trudno, taka jest specyfika pracy z domu...
>>> Czytaj też: Zdalna nauka: skąd się bierze ból pleców w tracie pracy zdalnej z domu
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.